Chemie v šamponech: Na co si dát pozor?

Přemýšleli jste někdy nad tím, čím si myjete vlasy? Složení šamponů nemusí být na první pohled zrovna pochopitelné. Všechny ty zkratky a cizí slova na etiketě však tvoří dohromady jeden velký chemický celek, který při pravidelném užívání může vést až ke vzniku alergií nebo poškozování vlasů. Na které látky byste si měli dávat největší pozor? 

Jaký je největší problém chemie ve vlasové kosmetice? Je jí prostě moc. Moc různých sloučenin v různých kombinacích. Některé látky se přesto v šamponech objevují častěji než jiné. Jedná se o trojici chemických sloučenin, kterými jsou silikony, sulfáty a parabeny. O tom, jaká rizika může jejich nadměrné užívání způsobit, se dočtete níže.

Silikony 

Silikony se do šamponů přidávají ze dvou důvodů. Tím prvním je lesk, který silikony vlasům dodávají. Tím druhým je snadnější rozčesávání. V čem je tedy problém? Kromě zmíněných kladů silikony přináší také zápory. Hlavní problém představuje obtížné smývání silikonového filtru, který se nabalí na vlákna vlasů a ucpe jejich přívod živin. Vlasy tak nejsou dobře vyživovány, slábnou a lámou se.  Kromě toho může častý styk se silikony vést k ucpávání pórů vlasové pokožky nebo k častějšímu maštění vlasů. Přesto všechny se silikony v šamponech běžně vyskytují. Najdete je také v kondicionérech nebo jiných vlasových produktech. 

Sulfáty

Sulfáty pro šampony představují velmi důležitou složku, podobně jako třeba pro sprchové gely. Proč? Jsou odpovědné za pěnění kosmetiky. Všichni víme, že hustá pěna je při umývání vlasů velmi nápomocná. Nicméně pěnění výrobků je možné dosáhnout i jinými prostředky, například díky bylině mydlici lékařské. Tak jako silikony, i sulfáty mají svá negativa. Vysušují pokožku, způsobují štěpení konečků vlasů a především poškozují přirozenou ochranu vlasů v podobě kožního mazu. To je zapříčiněno jeho nadměrným smýváním. Kožní maz má přitom pro zdraví vlasů zásadní vliv. 

Parabeny

Parabeny ve složení vlasové kosmetiky poznáte podle zkratky E + kombinace tří čísel. Používají se napříč celým kosmetickým spektrem a slouží ke konzervaci produktů. Přidáním parabenů se zvýší trvanlivost šamponu, tato chemická složka navíc působí antibakteriálně, což se v kosmetice vždy hodí. Bohužel ani tyto sloučeniny nejsou bez vedlejších účinků. Častý kontakt kůže s parabeny přispívá ke vzniku alergií, kožních problémů (např. ekzém) a dráždí oči. Dalším negativem parabenů je jejich dlouhodobé působení v organismu. Parabeny se v těle projevují podobně jako hormon estrogen. Zvýšená hladina látek podobných tomuto hormonu pak vede k různým zdravotním potížím, protože nerovnováha hormonů v těle poškozuje přirozené fungování jednotlivých tělních soustav. 

Co s tím? Abyste se vyhnuli zmíněným vedlejším účinkům chemických látek, zkuste kombinovat klasickou vlasovou kosmetiku s kosmetikou přírodní. Ta je k vlasům i k pokožce hlavy mnohem šetrnější. Anebo přejděte na takzvané zelené produkty úplně. Ze začátku vám může přechod na přírodní šampony činit drobné problémy, vše je ale o zvyku. Přírodní šampony myjí vlasy i pokožku hlavy stejně dobře jako šampony s chemickými sloučeninami. Jediným nedostatek šamponů bez chemie je, že o trochu méně pění. Zdravotní benefity kosmetiky z přírody za to ale stojí. 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x