Volné sako – jak a kdy ho nosit

Příležitostí, které vyžadují “nahodit oblek“ je ojediněle. I proto je překvapující, že krejčovství se zásadně proměňuje, i přes vliv sportovního oblečení na pánskou módu nebo přechod k tzv. “pohodlnější módě”.

Jeden produkt tohoto “posunu” v módě je však už dávno tady a už nějakou dobu nám ukazuje svoji kvalitu. Řeč je o volném saku, které si bere tuhost a plnost historicky vlastní krejčovství a podobně jako hybridy tenisky/boty vytváří v tomto procesu novou třídu oděvů.

Na rozdíl od přísněji vyhlížejícího saka od obleku, které je těžké kombinovat s jinými než právě kalhotami od obleku, má volné sako mnohem volnější ruku. Obsahuje totiž znaky formálního oblékání, navíc ale působí více nenuceně a uvolněně – závislosti na tom, s čím je kombinováno. Ve výsledku tato kombinace vypadá mnohem moderněji.

Ve zkratce, volné sako je pravděpodobně největší nezbytnost  21.století u a pokud ještě jedno nevlastníte, musíte si ho pořídit.

Co je to “volné sako”?

Poprvé může znít název volné sako jako špatná věc. Určitě je ale struktura něco, co je v krejčovství chtěné? Krejčí z tradiční historické ulice Savile Row by možná řekl, že je to nezbytnost pro udržení formy a vyzařování správné siluety na těle, ale v dnešní době jednoduchosti a lehčího oblékání je závan formálnosti v podobě svěrací kazajky značně nechtěný-odtud vlastně název “volné sako”.

Toto sako nemá žádné vycpávky na ramenou nebo vyřezávání hrudníku. Nemusí mít ani podšívku, stačí ta poloviční, které dovoluje umístit do saka pár vnitřních kapes.

Faktem však zůstává,že toto sako je často prostředníkem mezi plus – size tričkem (na rozdíl od něj řešeno jako bunda s klopami a kapsami) a cardiganem (proto se někdy o tomto kousku hovoří jako o “svetrové bundě”). Odstranění vycpání, tedy toho, co umožňuje saku držet svůj tvar, však znamená, že musí být dobře střižené. Navíc i na úplně nevyztuženém saku je potřeba si dát pozor na některé věci. Jako třeba to, zda jsou všechny vnitřní linie správně slepené (což znamená, že všechny švy jsou zakryté tak, aby přes ně nepronikla žádná voda).

Výsledkem je oděv vhodný na léto nejen protože váží méně než váš oblek, ale především díky volnosti linií, díky čemuž je mnohem více vzdušný. To ho také činí mnohem více pohodlným a jednodušším na cesty, protože je relativně jednoduché ho zabalit do kufru. Jeho největší výhodou však je jeho stylistická všestrannost. Toto sako je ekvivalent slušného páru kalhot chinos. Zachovává si dostatek formálnosti natolik, že ho lze kombinovat s košilí a kravatou. Zároveň ale působí dost uvolněně, a proto vypadá stejně dobře s tričkem a džínami.

Volné sako 3x jinak

Casual

Jen těžko by běžného smrtelníka po cestě do hospody nebo baru napadlo vzít si “oblek na míru”. V takové situaci je mnohem vhodnější zvolit volné sako, protože působí v dané situaci uvolněně.

Pokud je sako výrazného odstínu, vzoru nebo textury, kombinujte ho v nadčasové klasice – tričko, tmavé džíny nebo kalhoty a minimalisticky vyhlížející tenisky. V chladnějších měsících ho taky můžete kombinovat s padnoucím svetrem z vlny Merino. 

Pokud vám tato kombinace přijde “suchá”, zkuste sako okořenit tričkem s proužky značky Breton nebo lehčím svetrem. 

Smart-casual 

Volné sako je vhodným oděvem pokud si nejste jistí, jak moc formálně se máte obléci. 

Abyste předešli nepříjemnostem, vezměte k obleku kalhoty chinos, lehce rozepnutou košili nebo tričko s límečkem a pár mokasín nebo tenisek. V tomto oděvu jste připraveni na všechny společenské události, od méně formálních schůzek až po svatby.

Bonus: Vynechte kravatu – volné sako je formální natolik, že ji nebudete potřebovat.

Smart

O všestrannosti volného saka svědčí fakt, že jej můžete nosit při formálních i neformálních příležitostech. Volné sako se však nenosí jako jen tak obyčejné sako – proto se rozhodněte pro oddělení ve formě na míru šitých kalhot kontrastujících barvě saka. Pro formálněji laděné události použijte vlnu nebo směs bavlny.

Volné sako stále pravděpodobně vyžaduje i “volné” tričko – proto noste raději rozepnuté tričko v oxfordském stylu (než košili) se stejně jemnou kravatou. Váš “look” dolaďte klasickými oxfordkami a pro správný nádech formálnosti – kravatu na sponce nebo hedvábný kapesníček v náprsní kapse.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x