5 mýtů o dredech

I u nás, v České republice, už není neobvyklé potkávat lidi, kteří mají na hlavě dredy. Dokonce jejich počet přibývá. V některých místech se s nimi potkáváme zřídka, ale jsou města, kde to není nic mimořádného. Proč mají lidé neustále zapotřebí vymýšlet a rozšiřovat mýty, které o tomto účesu kolují? Pravděpodobně má velké množství občanů spojené dredy s lidmi na pokraji společnosti, s lidmi bez domova, narkomany. Dávno tomu tak není a ani nebylo, že by tento účes reprezentoval cokoliv špatného, ať už je to pro každého definice čehokoliv. Důvodů k takovému neobvyklému účesu může být spousta. Ať už se jedná o náboženství, hudbu, vlastní pohodlí nebo jen zalíbení ve vzhledu, který dredy přinášejí. Díky mýtům pak většinu „dredařů“ spojují divné pohledy ostatních a dotazy, zda si myjí vlasy.

Dredy se nemyjou

Nejčastější domněnka každého, kdo má pochybnosti o dredech. Nedají se umýt, smrdí a je v nich nepořádek. Ano, pokud se o ně člověk nestará, může to tak dopadnout. Ostatně takhle může dopadnout každý účes a přiznejme si, že potkáváme lidi, kteří se ani o “normální” vlasy nestarají. 

Dredy samozřejmě jdou umýt, je to mnohem zdlouhavější a náročnější proces než u běžných účesů, ale jde to. Pečovat o dredy je celkově složitější, než se zdá. Pokud chce člověk vypadat upraveně, musí dredy pravidelně háčkovat a doplétat. Protože mytí vlasů tuhle práci relativně spolehlivě poškozuje, většina dredařů myje vlasy méně často, než jsou zvyklí ostatní. To ovšem není na škodu, protože vlasy v dredech se daleko méně mastí a my je nemusíme denně zatěžovat přípravky, které často svým složením nepřinášejí nic dobrého. Koneckonců na mytí dredů je nejvhodnější používat přípravky přírodní, ale to určitě platí na vlasy v jakékoliv podobě.

  • Takže ano, i dredy mohou být upravené a čisté.

V dredech jsou vši/jiné breberky

Úplně stejnou pravděpodobnost na vši v hlavě má kdokoliv jiný, pokud tedy má vlasy. Opět záleží na určité hygieně a komunitě, ve které se člověk pohybuje. Například skupiny dětí jsou častými roznašeči všech parazitů. Třeba na letním táboře se vším špatně vyhne vedoucí s běžným účesem, jako ten s dredy. Pak už záleží na metodě jakou se parazitů zbavíme. U dredů je bohužel nevýhoda, že jen velmi obtížně vyčešeme mrtvé zárodky. 

  • Není tedy pravidlem, že vši úmyslně parazitují v dredech.

Dredy nejdou rozčesat

„Uděláš si dredy a už je nikdy nerozčešeš.“ To asi slyšel každý, kdo se pro tento styl účesu rozhodl. Rozhodně nepůjdou rozčesat kompletní dredy, které sahají až na zem. To ale neznamená, že musíme jít dohola. Vždy je možné ustřihnout dredy několik centimetrů od hlavy a zbytek rozčesat. Není to snadná práce, ale jde to, a při troše trpělivosti a za použití velkého množství kondicioneru můžeme mít vlasy opět rozčesané.

  • Dredy do jisté míry rozčesat jdou.

Dredy zničí vlasy

Zpočátku je třeba říci, že ne každé vlasy jsou pro dredy vhodné. Tudíž jsou určitě typy vlasů, které se tímto zásahem poničit mohou.  Pokud máme vlasy zdravé, kvalitní, husté a budeme dbát na správnou úpravu dredů, nehrozí nám poničení ani vypadávání vlasů. 

  • Pokud se budeme o dredy správně starat, vlasy nám nezničí.

Dredy znamenají příslušnost k sektě

Poměrně zajímavý názor, ale pochází z oblasti hodně bujné fantazie. Dredy může nosit kdokoliv z jakéhokoliv důvodu, ale určitě to není vstupní podmínka pro zařazení do sekty. Je možné, že některé skupiny lidí dredy nosí, jako je tomu třeba u rastafariánů, ale neznaméná to, že rozhodnutí k takovému účesu vyvolo naše okolí.

  • Dredy nemusí znamenat vůbec nic.

Samozřejmě vše záleží na majiteli dredů, jak se o svoje vlasy stará, proč se právě pro takový účes rozhodl. Vlasy mohou být i tak krásné. Nehledě na to, že každý vidí krásu v ničem jiném. I kdyby měl člověk na hlavě chuchvalec vlasů, nesuďme ho podle pohledu. Nesuďme ho vůbec.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x