Jak si vyrobit vlastnoručně domácí mýdlo

V dnešní době se do popředí dostává domácí výroba, ať už se jedná o výrobu pečiva či jogurtů, nesmíme však zapomenout na výrobu domácí kosmetiky, zejména mýdel. Recept na výrobu mýdla není nijak zvlášť složitý a z výsledku budete mít radost i užitek. Okouzlí vás svou originalitou, vůní a těmi nejrůznějšími barevnými provedeními. Je to též vděčný dárek k narozeninám. 

Co budeme při výrobě mýdla potřebovat?

  • 450 g olivového oleje.
  • 310 g kokosového oleje.
  • 190 g palmového oleje.
  • 50 g ricinového oleje – díky tomuto oleji se vaše mýdlo krásně zjemní.
  • 125 g hydroxidu sodného – opatrné zacházení, jelikož během tepelné úpravy se přeměňuje na louh!
  • 380 ml destilované vody.
  • Aromata, bylinky a barviva přidáváme dle vlastního uvážení.

Jak na to?

Při výrobě přírodního mýdla buďte velmi opatrní, jelikož při práci budete používat hydroxid sodný, který se vlivem tepelné úpravy přemění na louh. Veškeré ingredience nalijte do hrnce, avšak nesmí dojít k varu. Je důležité, aby se všechny složky krásně spojily. Přidejte 10 – 15 kapek esenciálního levandulového oleje. Kdo má rád sušené bylinky nejvíce se používají květy levandule či listy šalvěje. Mýdlu dodají tu správnou vůni. Pokud se rozhodnete pro jiné aroma, záleží to čistě na vás. Doporučujeme však zakoupit aromata k tomu určená.

Po rozpuštění směsi si nachystáme formičky, do kterých budeme mýdlo v tekuté formě nalévat. Můžete si zakoupit i speciální formičky s různými tvary, ať už drobných živočichů či vánočních ornamentů apod. Zde můžete rozvinout svou fantazii. Po nalití do formiček necháme mýdlo pořádně zatuhnout. Pokud se vám na povrchu tvoří bublinky, zkuste je ve formičce promíchat párátkem a poté uhladit. Mýdla tuhnou několik hodin, proto vám nezbude nic jiného než čekat. Poté je můžete opatrně vyndat z formiček a ozdobit například barevnou mašličkou a vložit ho do průhledného sáčku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x