Trenčkot, hit do každého šatníku

Zima se s námi definitivně loučí, takže je načase z hlubin šatníku vytáhnout lehčí oblečení. Pokud nepodléháte trendům, věřte, že nesmrtelný trenčkot užijete nejen letos. Kde se vlastně tenhle stylový kousek vzal?

Z historie trenčkotu

S tímto kabátem s typickou sponou se můžete v současné době setkat jak v šatníku dámském, tak i v tom pánském.

Jeho historie sahá přitom až do 19. století. Nosili ho britští a francouzští vojáci, trenčkot byl totiž nepromokavý, což byla jeho klíčová vlastnost. Vyráběl se z bavlněného gabardénu či impregnované vlny. A protože jej vojáci s oblibou oblékali i do civilu, není divu, že se praktický kabát brzy rozšířil i mimo armádu. Ostatně i jeho název odkazuje na původní využití, trench totiž doslova znamená zákop. Znát tento kabát můžete ale i pod počeštělým názvem baloňák.

O tom, kdo jej první navrhl, se vedou spory dodnes. O prvenství se přetahují dvě slavné značky – Aquascutum a Burberry. Původní verze byla dvouřadá s desítkou knoflíků a vyráběla se v černé, khaki a béžové. A právě hnědá je ostatně stále asi nejčastější barvou, ve které se šijí i moderní obdoby trenčkotů.

Jak trenčkot nosit

Pořízení dokonale univerzálního kabát se vám vyplatí i dnes. A to i když se na něm nebude zrovna skvět jméno světové značky. Cenově příznivé trenčkoty najdete každoročně i v běžných řetězcích. Pokud jste je dosud obcházela, věřte, že se dají perfektně kombinovat. Jak?

Nosit je můžete s romantickými kousky v podobě tylové sukně nebo letních šatů. Trenčkot z vás udělá dokonalou dámu. Ostatně ikonický kabát nosila i Audrey Hepburn ve slavném filmu Snídaně u Tiffanyho.

Vyladit ho můžete i do ležérnějšího pojetí. Skvěle si totiž rozumí i s kalhotami. Oblékněte si jednoduché černé, případně sáhněte po nestárnoucích modrých džínách. Úzké kalhoty vám ve spojení s podpatky a rudou rtěnkou dodají sofistikovaný francouzský šarm.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x