Vousy jako image. Jaký styl vousů zvolit? Není to nic složitého!

Svět vousů znovu ožil. Rozhlédněte se na ulici kolem sebe. Každý třetí muž se dnes nechává zdobit vousem, aby tak dokonale doplnil svoji image. Vypovídají o tom i přeplněné barber shopy, ve kterých jsou objednací lhůty až 3 týdny. Řada mužů se díky nim navíc cítí lépe a sebevědomě a představují pro ně životní styl.   

S vousy je možné všechno, což je jejich největší výhodou. Možnosti jsou tak téměř nekonečné. Navíc máme my muži velké štěstí, že můžeme otestovat mnoho stylů, protože vousy jsou pomíjivé. To je sice pěkné, ale jak a podle čeho vybrat ten správný a vhodný styl?

V prvé řadě byste měli zjistit současný stav svého porostu. Pozorně se zadívejte do zrcadla a všimněte si, která místa na tváři jsou hustá a která naopak rostou řídce. Také věnujte pozornost směru růstu vousů. Pokud však nemáte porost příliš hustý, tak nezoufejte! Můžete zvolit například knír, bradku nebo licousy a vypadat tak originálně. Soustřeďte se na sebe, protože vousy by se měly shodovat s vaší osobností, a především vám samotným by měly vyhovovat. Nezapomínejte na to, že to jste vy, komu budou zdobit tvář!

Proč nosit vousy

Úvodem se nabízí otázka, proč vousy vůbec nosit? Zde jsou uvedeny nejčastější důvody, které uvedli muži dotazovaní přímo na ulici:

  1. „Z pohodlnosti. Nemusím se každý den holit. Navíc to trochu ničí pleť.“
  2. „Dělá mě to starší, a to je dobře. Vypadám zralejší, bez nich působím příliš mladě.“
  3. „Líbí se mi to! Dělá to člověka mužným a je to příjemné.“
  4. „Je to otázka vzhledu. Je to stylový prostředek, můžeme ho různými způsoby upravovat a změnit tak obličej.“

A jak to máte vy, poznáváte se v některých z nich?

Vousy a tvar obličeje

Podle řady holičů je právě tvar obličeje tím hlavním kritériem, které rozhoduje o výběru střihu vousů. Zde je několik tipů.

Pokud máte spíše kulatý obličej, snažte se o rovné kontury. Dostanete tím na obličeji úhly a vyhnete se tak jistým vousům na tvářích. Pokud máte naopak čtvercový obličej, neměli byste to přehánět s ostrými liniemi a úhly. Zvolte tedy raději spíše zaoblenou linii. To povede k optickému zjemnění vašeho obličeje. A co ti, kteří nepatří ani do jedné ze zmíněných skupin? Mohou být takoví, kteří mají obličej protáhlý. V takovém případě se nedoporučuje pěstovat si dlouhou bradku, která by jej ještě více zvýraznila. Zkuste proto zvolit bradku spíše mohutnou doplněnou o lehký porost na tvářích.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli střih vousů, tak noste takový, který se vám bude líbit, bude se v něm cítit uvolněně a dokonale zapadne do vašeho celkového vzhledu a osobnosti.

Sportovci a vousy

Jste milovníkem sportu? Obecně je známo, že sportovci rádi dbají o svoji image a vzhled. Zároveň rádi mění různé styly a nebojí se v nich experimentovat.

V případě sportovní postavy je lepší dát přednost rovným konturám, ostrým tvarům a volit spíše krátké vousy. To proto, aby se sportovci vyhnuli nepříjemným pocitům při pocení. Avšak řada sportovců, převážně zápasníci v bojových sportech nebo hokejisté si záměrně pěstují mohutné plnovousy za účelem vzbuzení respektu a nahnání strachu, obzvláště když nastává období play off.

Růst vousů a co jej ovlivňuje?

Věděli jste, že růst jednoho vousu prochází životním cyklem, který trvá 15 měsíců? Každý vous je tak v jiném stádiu růstu, přičemž až 2 třetiny jsou ve fázi růstu. Zbytek je ve fázi degradace a klidu. Vousy tedy prochází postupným růstem, díky kterému se neustále obnovují. Z toho důvodu se padání vousů děje nepozorovaně.

Vous vyroste zhruba o 0,4 mm za den, ale záleží na člověku. Růst vousů je pak nejčastěji ovlivněn dědičností, hormony, metabolismem a vnějšími faktory, kterými jsou třeba stres, užívání léků, nedostatek spánku nebo tabák. Jediné, co můžete sami ovlivnit, jsou právě vnější faktory a metabolismus. Proto se snažte přejít na co nejzdravější způsob života, vyrovnanou výživu, pravidelnou tělesnou aktivitu, dostatečnou dobu spánku a omezit stres. Vousy pak budou dobře vyživené, zdravé, a navíc budou vypadat dobře!

Pokud jste se rozhodli změnit svoji image a vydat se na dráhu vousatých gentlemanů, mějte na paměti, že ať už se rozhodnete pro knír, bradku či plnovous, tak jejich pěstování vyžaduje každodenní péči při stylizaci a formování. Jedině tak vás bude vous zdobit a přinášet vám každodenní radost, energii, pocit mužnosti a sebevědomí.

Ondřej Rezler

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x